PROTEZ TIRNAK

Protez tırnak, kişilere sağlıklı ve estetik bir görünüm kazandıran tırnak uygulamalarından biridir. Düzenli olarak manikür yaptırmak ya da çeşitli tırnak sorunlarından kurtulmak adına kişiler protez tırnak uygulamasını tercih edebilmektedir. Nitekim bu uygulamalar; kişileri büyük bir zahmetten kurtarmakta ve tırnaklara daha doğal bir görünüm sağlamaktadır. Siz de jel, dipping ve akrilik olmak üzere farklı çeşitleri bulunan protez tırnak uygulamalarından dilediğinizi seçebilirsiniz. Tercih ettiğiniz protez tırnaklar size büyük bir kullanım kolaylığı sağlarken aynı zamanda sizi manikür zahmetinden de kurtaracaktır.

PROTEZ TIRNAK NEDİR?

Protez tırnaklar; kullanım kolaylığı ve sağladığı doğal görüntü nedeniyle günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle tırnak yeme ya da tırnak uzatamama gibi problemlere karşı yapılan protez tırnakların, birden fazla yapım aşaması ve türü bulunmaktadır.

PROTEZ TIRNAK TÜRLERİ NELERDİR?

Akrilik tırnak: Özel bir sıvı ve tozun karıştırılması ile yapılan tırnak uygulamalarına akrilik tırnak denilmektedir. Tırnak ucuna plastik bir madde yerleştirilerek yapılan uygulamalar sırasında, tırnağın geri planında kalan kısmının doldurulması için özel bir karışım kullanılmaktadır. Akrilik tırnak uygulamaları jel tırnak ile kıyaslandığında daha yapay bir görünüme sahiptir. Ancak kırılgan ve zayıf tırnaklara sahip kişilere uygulandığında oldukça güzel sonuçlar alınmaktadır. Çünkü akrilik tırnaklar diğer türlere göre daha yapay durmasına karşın, dayanıklılığı ve oje kalıcılığı yüksektir.

Jel tırnak: Tırnağa özel bir jel uygulanarak yapılan ve doğal bir görüntü sunan uygulamalara jel tırnak jel tırnak oldukça popülerdir. Elde edilen jel sıvı ile tırnağa ilk aşamada bir katman oluşturulmakta ve ikinci aşamada daha yoğun kıvamlı bir jel sürülerek tırnağa şekil verilmektedir. Son aşamada ise jel tırnak üzerinde son düzeltmeler yapılmakta ve kullanıma hazır hale gelmektedir. Tüm bu işlemler sırasında kullanılan maddelerin kuruması için özel ışın yöntemleri kullanılmaktadır. Jel tırnak işlemleri, akrilik tırnağa göre daha sağlam tırnak yapısı olan kişilerde tercih edilmektedir. Kalıcı oje özelliği bulunan jel tırnaklar yaklaşık olarak 4 hafta kadar kullanılabilmektedir.

Dipping tırnak: Dipping tırnak uygulaması, akrilik ve jel göz önüne alındığına yüksek oranda akrilik tırnağa benzemektedir. Akrilikten farkı ise mat bir görüntüye sahip olmasıdır. Genellikle mat tırnak uygulaması isteyen kişilerce tercih edilmektedir.

PROTEZ TIRNAK KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Protez tırnak uygulamaları her kişi için uygun olmakla birlikte; özellikle kırılgan tırnaklara sahip ya da tırnak yeme problemi bulunan kişiler için daha çok önerilmektedir. Bunların dışında tırnak uzatmaya ya da bakımına zaman ayıramayan kadınlar tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Bu işlemler sırasında asıl tırnağa zarar verilmeden hareket edilmekte ve doğal bir görünüm elde edilmeye çalışılmaktadır.

Herhangi bir tırnak sorunu bulunmayan kişilerce de sıklıkla tercih edilen işlemlerin; jel, akrilik gibi birçok türü bulunmakta ve kişilerin isteği doğrultusunda yapılacak işlemlere karar verilmektedir.

PROTEZ TIRNAK NASIL YAPILIR?

Sağlık ya da sağlıksız olmak üzere birçok tırnağa uygulanabilecek olan protez tırnak işlemleri; kişilerin isteğine göre farklı malzemelerle yapılabilmektedir. Kişilerin isteği doğrultusunda seçilen malzemeler tırnak yapısına uygun bir şekilde tırnağa yerleştirilmekte ve düzeltme aşamasından geçmektedir. Tırnak üzerinde yapılan işlemler, akrilik ve jel gibi seçilen türe göre değişiklik göstermektedir. Jel tırnaklar yapım aşamasında ışın işlemlerinden geçerken bazı tırnaklarda bu aşamaya ihtiyaç duyulmamaktadır. Protez tırnaklarda yüzeyin eşit bir hale gelmesi doğallık açısından oldukça önemlidir. İşlemlerin bitmesinin arından tırnak kullanımı için genellikle 4 haftalık bir süre verilmektedir. Bu süreden sonra dipten yeni tırnakların çıkması sebebiyle protez tırnakların yenilenmesi gerekmektedir.